10 بیماری شایع در گربه ها

در این مقاله به مهمترین بیماری های گربه های خانگی میپردازیم. بچه گربه شما ممکن است مستقل به نظر برسد ، ولی برای حفظ سلامتی خود به شما وابسته است. شما باید او را برای معاینه های دوره ای و واکسیناسیون به دامپزشکی ببرید. با شناختن بیماری های شایع در گربه ها ، از اسحال تابیماری های کلیوی ، شما قادر خواهید بود علایم اولیه بیماری را شناسایی کرده و درمانهای لازم را انجام دهید.

1 – بیماری دستگاه ادراری تحتانی :

این بیماری گربه یک سری شرایط مختلف را در بر میگیرد که مثانه و مجاری ادراری گربه را تحت تاثیر قرار میدهد. طبق گفته پرفسور بانی بیور، از دانشگاه دامپزشکی تگزاس، علایم این بیماری عدم استفاده گربه از جعبه خاک و یا زور زدن بدون ادرار کردن میباشد. علایم دیگر این بیماری لیس زدن بیش از حد مقعد و همچنین دیده شدن خون درادرار است. اگر متوجه هر یک از این شدید، بخصوص اگر گربه شما برای ادرار کردن زور میزند، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. این علایم نشان دهنده مسدودیت مجاری ادراری نیز میباشد که ممکن است کشنده باشد.

اولین گام درمان این بیماری، شناسایی دلایل بیماری است که شامل سنگ کلیه، عفونت، مسدود شدن مجاری ادراری و یا سرطان میباشد . دکتر بیور اظهار میکند : درمآنهای این بیماری شامل مسکن ها، انتی بیوتیک ها و برداشتن یاهل  دادن عامل مسدودیت به داخل مجاری مثانه میباشد.

2 – بیماری های عفونتی گربه :

دکتر بیور میگوید : شایع ترین عفونت در گربه ها ، عفونت تنفسی میباشد که تعدادی از آنها با واکسیناسیون قابل پیشگیری میباشند. آبریزش چشم و بینی، خروبف کردن، سرفه، تب و سوزش دهان از علایم این بیماری میباشد.
بیشتر عفونت ها ویروسی هستند و کار زیادی از شما ساخته نیست بنابراین قبل از اینکه حیوان به این عفونت های کشنده مبتلا شود او را به دامپزشکی ببرید.

یکی دیگر از عفونتهای شایع ، پنلوکوپنی ( اسحال خونی ) میباشد ، که یک بیماری کاملا ویروسی است. علایم این بیماری شامل تب،اسحال خونی، بی اشتهایی، بی حالی و کم آبی هستند. هیچ دارویی برای کشتن میکرب ها وجود ندارد. درمآنها معمولا شامل خوردن مایعات زیاد و مراقبت از سلامت کلی حیوان تا زمانیکه خودش بتواند بر عفونت غلبه کند میباشد . بچه گربه های زیر 8 هفته شانی کمتری برای زنده ماندن دارند ، بنابراین واکسیناسیون برای جلوگیری از این بیماری حیاتی است .

3 – سرطان گربه :

از سرطان های شایع در گربه ها ، سرطان سیستم لنفاوی است که میتواند با ویروس اسحال خونی در ارتباط باشد. دکتر بیور میگوید : این بیماری میتواند داخل روده ها یا قفسه سینه باشد . دیگر سرطان شایع در گربه ها، سرطان سلولی فلسی میباشد که در گربه های سفید شایع تر است .علایم این سرطان شامل : غده ها، ورم کردن، عفونت های مستمر بوستی، بی حالی، کم کردن وزن، لنگی ناگهانی، اسحال و استفراغ، مشکل در تنفس و بی اختیاری در ادرار و مدفوع است . گزینه های درمان به مرحله سرطان بستگی دارد کهمیتواند شامل شیمی درمانی ،جراحی ( اگر سرطان در ناحیه قابل جراحی باشد ) رادیوترابی و درمانی سلول های بنیادی باشند .تصمیم گیری برای انتخاب درمان مناسب باید توسط دامپزشک گرفته شود.

4 – بیماری کرم قلب گربه :

دکتر بیور اظهار میکند : گربه ها میزبآنهای خوبی برای این بیماری نیستند. بعضی گربه ها ممکن است هیچگونه علایمی نداشته باشند، در حالی که بعضی میتوانند علایمی مانند سرفه کردن ، مشکلات تنفسی و استفراغ داشته باشند. متاسفانه درمان قطعی این بیماری وجود ندارد و میتواند کشنده باشد. خبر خوب این است که تعداد زیادی از گربه ها خودشان بر این بیماری غلبه میکنند. در موارد زیادی ، دامپزشک ممکن است درمآنهای دارویی یا جراحی را پیشنهاد دهد ، ولی این درمآنها خیلی خطرناک هستند. نکته کلیدی دادن خوراندن داروهای پیشگیری از این بیماری و چک آب های منظم دامپزشکی است.

5 – کک ها :

کک ها انگل هایی هستند که از خون حیوان شما تغذیه میکنند ، دکتر بیور میگوید : علایم این بیماری شامل کندن، ریزش مو و کچلی در جاهایی که گربه لیس میزند میباشد . شما ممکن است کنه ها و یا تخم آنها را روی بوست حیوان ببینید. درمان این بیماری استفاده از محصولاتی است که  برای کشتن کنه ها و جلوگیری از زیاد شدن تخم ها طراحی شده است میباشد.

توجه داشته باشید که فقط از محصولات مخصوص گربه ها استفاده کنید، هیچوقت از محصولات سگ ها استفاده نکنید. گربه ها خیلی به حشره کش ها حساس هستند و استفاده از محصولات اشتباه میتواند عواقب مرگباری به همراه داشته باشد.

6 – بیماری کلیوی گربه :

بیماری کلیوی در گربه ها باعث عدم توانایی آنها در دفع سموم از طریق ادرار میشود، که این امر موجب ورود سموم به سیستم خونی حیوان میشود.

بیماری های کلیوی دلایل زیادی از جمله فشار خون بالا، قرار گرفتن درد معرض سموم، عفونت، سنگ کلیه و یا سرطان دارند. سن یکی دیگر از فاکتور های این بیماری است : بیماری های کلیوی در گربه های مسن بیشتر به چشم میخورند. علایم این بیماری شامل بی اشتهایی ، کم کردن وزن، اسهال و استفراغ و بی حالی میباشد اما بعضی از گربه ها هیچگونه علامتی ندارند.
درمان ها معمولا بعد از شناسایی دلیل بیماری و بررسی شرایط درمان شروع میشود. در موارد زیادی دیالیز و یا بیوند کلیه نیاز است.

7 – بیماری های دندان :

علایم این بیماری شامل مشکل در غذا خوردن ، مشکل در تنفس و عوض شدن عادت های جویدن میباشد. مشکل در تنفس میتواند نشان دهنده بیماری های گوارشی و یا بیماری های لثه هم باشد . از علایم دیگر این بیماری میتوان به بی رنگ شدن ، قرمزی و یا تورم لثه ها، زخم شدن لثه ها و یا زبان، از دست دادن دندان ها و یا تراوش بیش از حد آب از دهان اشاره کرد.

اگر مشکوک شدید که ممکن است گربه شما به بیماری های دندان دچار شده باشد ، سریعا او را به دامپزشکی ببرید . برای بهبود شرایط دندانی گربه باید دندآنهای آنها را با مسواک و خمیر دندان مخصوص گربه ها مسواک بزنید و به او یک اسباب بازی جویدنی بدهید تا بتواند هنگام بازی لثه هایش را ورزش دهد و همچنین جرم ها را قبل از اینکه سخت شوند از بین ببرید .

8 – شکستگی ها :

برخلاف تصور های عامیانه ، گربه ها وقتی از 1 یا 2 طبقه می افتند اسیب میبینند.این به این خاطر است که وقتی فاصله کوتاه است، آنها زمان کافی برای تنظیم بدن خود برای درست به زمین افتادن ندارند.

علایم شکستگی در حیوان شامل لنگ زدن و یا حرکت نکردن است. اگر گربه شما از پنجره به بیرون افتاد سریعا او را به دامپزشکی ببرید، گربه ها اگر سریع درمان شوند شانس بیشتری برای نجات دارند.
9 – اسهال و استفراغ :

این بیماری معمولا با آنچه گربه خورده است در ارتباط است. این میتواند به دلیل خوردن غذا و یا گیاهی است که با آنها سازگاری نداشته و یا سرعت زیاد در غذا خوردن است و یا حتی میتواند علایمی از یک چیز جدی تر مثل بیماری و یا عفونت باشد.

اسهال و استفراغ در گربه ها معمولا مسئله مهمی نیست، اما اگر استفراغ های بشت سر هم، اسهال و استفراغ، اسهالی که بیش از 1 روز طول بکشد و یا اسهال همراه با خون و یا لکه های سیاه ( که میتواند علایمی از خونریزی های داخلی شکم و یا معده باشد ) دیده شود، سریعا گربه خود را به دامپزشکی ببرید.

درمان ها معمولا شامل خوراندن مایعات برای جلوگیری از کم آبی و  غذا نخوردن از 12 ساعت تا 24 ساعت، به همراه رژیم غذایی خاص از جمله سیب زمینی آب بز، برنج پخته شده و مرغ بدون استخوان میباشد. داروهای ضد تهوع میتوانند به پیشنهاد دامپزشک استفاده شوند.

10 – چاقی :

امروزه چاقی یکی از مشکلات مهم سلامتی در گربه ها به حساب می آید و ریسک ابتلای گربه ها به یک سری بیماری ها از جمله درد مفاصل ، دیابت و یا مشکلات کبد را افزایش میدهد. اگر شما بتوانید استخوان پشت و دنده های گربه را بدون اینکه زیاد فشار بیاورید احساس کنید، وزن گربه شما نرمال است. شما باید بتوانید ظاهر دور کمر بین دنده ها و مفصل ران را از بالا ببینید. و وقتی از کنار به گربه نگاه میکنید باید بتوانید یک برآمدگی در شکم بین ران و دنده ها ببینید.

فعالیت گربه خود را افزایش دهید  و به آنها اسباب بازی هایی بدهید که به حرکت کردن تشویق شوند.

به تغذیه گربه خود اهمیت بدهید و به آنهاا غذاهای چاق کننده ندهید ، به جای غذاهای مضر به آنها عشق و علاقه هدیه کنید…

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X