دلایل پنجه کشیدن گربه بروی سطوح

پنجه کشیدن گربه

گربه ها حیوانات مرموز و در عین حال بسیار شگفت انگیز هستند، و یکی از رفتارهای عجیبی که انجام می دهند کشیدن پنجه هایشان بر روی سطوح یا در جهت خلاف آنها ست. این فعالیت که بسیار به آن علاقه مند هستند باعث شده بسیاری از تولید کنندگان به فکر خلق محصولاتی بیافتند تا گربه ها از آنها استفاده کرده و خسارات کمتری را به وسایل خانه وارد کنند.  بهر حال از نظر بسیاری از صاحبان گربه ها این عمل و علت انجام آن قابل درک نیست.

به نظر می رسد که پنجه کشیدن یک فعالیت آرامش بخش برای گربه است. بسیاری از آنها حین انجام این کارخر خر می کنند، حتی ممکن است آب دهانشان جاری شود و از لحاظ ذهنی نیز احساس خوشایندی را تجربه می کنند. متاسفانه، پس از بررسی های بسیار محققان هنوز نتوانسته اند به قطعیت برسند چرا این کار گربه ها را تسکین می دهد ؟ و چگونه این غریزه برای اولین بار در آنها بر انگیخته می شود ؟

 

با این حال، چند نظریه  بیان شده که در این مطلب مختصری به آنها اشاره می کنیم :

  • پنجه کشیدن را برای نشان دادن رضایت و یا کاهش استرس انجام می دهند.

علت این عمل به صورت قطعی هر چه که باشد یک چیز را مطمئن هستیم. گربه ای که این کار را انجام می دهد گربه ای خوشحال است. یکی از محققان می گوید : در حالی که ما ممکن است علت دقیق پنجه کشیدن گربه ها را ندانیم، اما به نظر می رسد همه به توافق رسیده ایم که این عملی است که گربه ها از آن لذت می برند، و شاید علتش به همین سادگی است که آن را انجام می دهند.

  • فرضیه دیگر ذکر شده می تواند ایجاد یک محل نرم برای خواب باشد.

این تئوری ازآن رو است که اجداد گربه ها که در حیات وحش زندگی می کردند قبل از خوابیدن با این کار چمن ها را به محل خوابی نرم و مسطح تبدیل می کرده اند. این نظریه برگرفته از نظریه ای است در ارتباط با سگ ها  که اجداد شان در زندگی طبیعی قبل از دراز کشیدن در مکان های استراحت خود شروع به دور زدن و چرخیدن  می کردند تا زمین مسطح شود.

  • پنجه کشیدن را برای بدست آوردن غذا انجام می دهد.

نظریه دیگر بر این باور است که به احتمال زیاد این عمل باقی مانده از رفتار و حرکات دوران ابتدایی زندگی گربه ها ست. در طول مدتی که یک بچه گربه شیر خوار هستند این کار را در مقابل مادرشان انجام می دهند. یک نظریه قدیمی و نسبتا منسوخ شده، بر این مدعاست که بچه گربه هایی که خیلی زود از مادر جدا شده و یا خیلی زود از شیر گرفته شده اند، در بزرگسالی مانند یک بچه گربه رفتار می کنند و آن را ادامه می دهند. در حالی که ما می بینیم تقریبا تمام گربه های بالغ صرف نظر از زمان جدایی از مادر و یا از شیر گرفته شدن این فعالیت را انجام داده و بسیار لذت می برند.

  • پنجه کشیدن برای مشخص کردن محدوده قلمرو شان.

گربه ها در پنجه های خود غدد عطری دارند، و هنگامی که پنجه هایشان را بر روی سطحی می کشند عطر و بوی خود را بر روی آن سطح بر جا می گذارند تا قلمرو شان مشخص شود و بستر نرم و مناسبی برای استراحت و خواب خود فراهم کنند. بدین صورت گربه شما پس از ترک کردن این مکان بعد از برگشتن با استشمام بوی خود به خاطر می آورد که در کجا بوده است.

چگونه می توانم اسباب و اثاثیه را از پنجه کشیدن و چنگ زدن گربه ام در امان نگاه دارم؟

همانطور که این عمل به گربه شما آرامش داده و او را خوشنود می کند در عین حال با کشیدن پنجه ها بر روی سطوح و تخریب وسایل مانند مبل و یا فرش منزل می تواند کاملا اثر معکوس بر شما بگذارد و شما را آزرده کند. در اینجا چند روش ذکر شده تا هم گربه شما خوشحال باشد و هم شما از تخریب وسایل در امان باشید.

•   ناخن های گربه را کوتاه نگه دارید ( البته نباید بسیار کوتاه شود و آزار دهنده باشد ).

•  به او آموزش دهید این حرکت خود را در نقاط دیگری انجام دهد به این صورت که وقتی شروع به این کار کرد او به آرامی از کنار وسایل به جای دیگری جابجا کنید. فراموش نکنید این جابجایی باید بسیار با آرامش انجام شود.

•   توجه گربه را با نوازش کردن و یا دادن یک اسباب بازی به او از این کار منحرف کنید.

•   روی پای خود را با لحاف ضخیم و یا پتو بپوشانید و اجازه دهید چند بار این کار را روی آن پتو انجام دهد و آن پتو را به او اختصاص دهید.

•  می توانید وسایل و اسباب بازی هایی که مخصوص این کار تولید شده را تهیه کنید.

نبایدهایی که  باید رعایت کنید!

گاهی اوقات گربه شما در محلی نا درستی  شروع به چنگ زدن می کند.  برخی پاسخ ها از جانب شما می تواند اثر معکوسی داشته باشد.هیچگاه او را با صدای بلند، تکان دهنده و یا هل دادن مجازات نکنید. گربه ها به تنبیه و برخوردهای  منفی پاسخ خوبی نمی دهند. حتی ممکن است به شما پرخاشگری کنند. همچنین مراقب باشید برای دور کردنش هنگامی که این کار را انجام می دهد پنجه هایش را با کشیدن دستش نکشید چون بسیار دردناک و  خطرناک است.

ازرفتار اسرار آمیز گربه خود تجلیل کنید!

با توجه به تمام مطالبی که در بالا ذکر شد، باز هم ممکن است این رفتار و برخی دیگر از اعمال آنها برای ما انسانها به طور کامل قابل درک نباشد، اما این به آن معنا نیست که ما نمی توانیم شیفته اعمال آنها شویم. بسیاری از رفتارهای  این حیوانات ناز پرورده ، دوست داشتنی و افسون کننده است.

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X