مشکلات تغذیه سگ با استخوان و خطرات آن

استخوانها اغلب نمادی برای سگ و گربه، بخصوص سگ هستند، متاسفانه این ایده که استخوانها تغذیه ای سالم و یه نوع سرگرمی برای سگ و گربه های اهلی محسوب میشود اشتباه است. خوردن استخوانها در سگ و گربه میتواند منجر به تمامی مشکلات پزشکی شود (برخی جزئی و برخی جدی

).

فهرست برخی از مشکلات تغذیه سگ با استخوان:

 

۱- مشکلات دندانی

۲- آسیب به دهان و زبان (زخم و خونریزی دهان و دندان که میتواند منجر به عغونت شود)

۳- سایش و آسیب به فک پایین که میتواند بسیار دردناک باشد (Mandibular).

۴- چسبندگی و انسداد مری (مری مجرایی برای انتقال مواد غذایی به معده است) که باعث استفراغ میشود.

۵- زخم و گرفتگی نای ، حتی تکه کوچکی از استخوان که توسط سگ یا گربه خورده شود می تواند باعث زخم و انسداد نای، و حیوان دچار خفگی میشود.

۶- انسداد و زخم و چسبندگی در معده ( ممکن است استخوان توسط سگ یا گربه خوب بلع شود ولی در معده و روده انسداد ایجاد میکند و یا باعث زخم در معده و روده میشود که در این موارد بسته به اندازه استخوان حیوان شما ممکن است نیاز به عمل جراحی یا آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی باشد).

۷- انسداد و زخم روده  که باید جراحی انجام شود.

۸- یبوست به علت قطعات استخوانها (به علت تیز بودن قطعات استخوانها آنها در مسیر دستگاه گوارش به سختی عبور میکنند و باعث خراش و زخم دستگاه گوارش میشوند).

۹- خونریزی شدید از رکتوم که بسیار خطرناک می باشد.

۱۰- پریتونیت (التهاب صفاق) ، عفونتهای باکتریایی مقاوم به درمان در شکم بوی نامطبوع ایجاد میکنند که علت آن جراحت و پارگی معده و روده توسط قطعات استخوانها می باشد.

از بسیاری افراد می شنوم که با پیشرفت علم دامپزشکی و نگهداری از حیوانات خانگی باز هم به حیوانات خود غذاهای خام و استخوان میدهند و این افراد بسیار خرسند از اینکه به حیوان خود بهترین و کاملترین غذاها رو میدهند و حیوانات آنها هم بسیار شاد و سرحال هستند بله درست،حیوان شما بسیار شاد و سر حال است ، ولی برخی حیوانات ممکن است خیلی زودتر مبتلا به مشکلات ذکر شده شوند و برخی خم دیرتر و با بالا رفتن سن حیوان این مشکلات بروز میکنند و یا آشکارتر میشوند.

همانطور که میدانیم سگ ها و گربه ها از خانواده گرگها  و گربه سانان هستند واین عقیده که از نقطه نظر و دید تغذیه،سگ ها و گربه ها ی اهلی عملکردی شبیه گرگها و گربه سانان را دارند و هر آنچه که آنها میخورند باید سگ ها و گربه های اهلی هم بخورند در صورتیکه این افسانه ای بیش نیست و تفکری بسیار غلط است.هیچ شواهدی وجود ندارد که استخوانها  جیره غذایی کاملی و سالمی برای سگ ها و گربه ها باشند. حتی سگ ها و گربه های وحشی که از شکار تغذیه میکنند مانند گرگها و گربه های وحشی زمانیکه در محیطی بدور از حیات وحش زندکی میکنند با تغذیه مناسب و مخصوص بخود (مانند پلیتهای خشک و کنسرو شده) عمری طولانی تر و سالمتری دارند. مطمئنا جویدن استخوانها میتواند لذت بخش برای سگ ها و گربه ها باشد اما مواد سالم تری هم مانند تشویقی های جویدنی به فراوانی وجود دارند با توجه به خطرات ناشی از تغذیه استخوانها منافع به سادگی به اندازه کافی قابل توجیح برای این عمل نیست که به حیوان خود استخوان داده شود.

 

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X