مرغ مینا

ده‌ای مقلد بنام مرغ مینا، از پرنده‌های زینتی محسوب شده که در تقلید صدا بی‌نظیر است.مرغ مینا توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرده است و رقیب قدرتمندی برای طوطی‌ها مخصوصا کاسکو به شمار می‌رود.

پرنده‌ای مقلد بنام مرغ مینا، از پرنده‌های زینتی محسوب شده که در تقلید صدا بی‌نظیر است.مرغ مینا توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرده است و رقیب قدرتمندی برای طوطی‌ها مخصوصا کاسکو به شمار می‌رود. البته شاید مرغ مینا مانند طوطی‌ها حیوان احساسی نباشد ولی از نظر تقلید صدا حرفهای زیادی برای گفتن دارند.

مرغ مینا پرنده‌ای کوچک زیبا و دلنشین است که قابلیت بسیار خوبی برای تقلید صدا دارد و این توانایی شگفت‌انگیز باعث شده‌ است که آدمی از سالیان بسیار دور به پرورش و نگهداری از این پرنده علاقمند شود. تاریخ اهلی شدن آن چندان مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که لا اقل سه‌هزار سال قبل این پرنده برای اولین بار در هندوستان اهلی شده باشد. مینا علاقمندان فراوانی دارد و بیشتر علاقمندان این پرنده را کودکان، زنان خانه‌دار و اشخاص تنها تشکیل می‌دهند، افرادی که تقلید صدای مینا باعث شده‌است تا در این پرنده همنشین مناسبی بیابند.

 شناخت مرغ مینا

مینا پرنده‌ای از خانواده سار «استوماتیده» است که به دو صورت وحشی واهلی یافت می‌شود و دارای نژادهای مختلفی است که معروف‌ترین این نژادها مینای گوشواره‌ای و مینای معمولی است، نام این پرنده در زبان فارسی «مینا»، «مرغ مینا» و «مینای سخنگو» و «مرغ مقلد» است، در زبان عربی «المینه» ودر زبان انگلیسی  Myna، Mynah، Mina، Mynas، Minah  و در زبان فرانسوی و اسپانیایی به آن Martin و در زبان آلمانی به آن Beo و در زبان ترکی Mina است.

نام «مینا» در حقیقت یک نام هندی است که ریشه‌ای سانسکریتی دارد و از زبان هندی به سایر زبان‌ها راه یافته‌است. گونه وحشی این پرنده در جنگل‌ها و دشت‌ها پراکنده‌ است و گونه اهلی آن را می‌توان در بسیاری از خانه‌ها مشاهده کرد.

مرغ مینا پرنده‌ای کاملاً اجتماعی و پر سر وصدا است که تا حدودی مانند سارها حالت تهاجمی دارد. اگر به هر دلیلی مورد آزار و اذیت قرار گیرد یا احساس خطر کند و به درختی نزدیک در حوالی لانه‌اش رفته، صداهای بسیار بلند و ناهنجاری را به معنای اعتراض از خود در می‌آورد. آن‌ها خود را سریعاً با محیط وشرایط اطراف‌شان تطبیق می‌دهند. بیشتر اجتماع آن‌ها در زمین‌های بایر واطراف باغ‌ها می‌باشد.

زیستگاه مینای معمولی به طور طبیعی در مناطقی از شرق افغانستان تا جنوب‌غربی چین واقع شده‌است. آن‌ها اغلب سرزمین‌های باز وکم درخت را برای زندگی ترجیح می‌‌دهند. اما در بعضی از موارد در میان تمدن شلوغ شهری هم مانند پارک‌ها، گلخانه‌ها و مزارعی که به دست انسان‌ها ساخته شده‌است دیده می‌شوند. آن‌ها برای تفریح وسرگرمی با دیگر مرغ‌های مینا گلاویز می‌شوند وبه نزاع‌های دوستانه می‌پردازند. اما این نبردها به خشونت و خونریزی نمی‌انجامد. این پرنده انسان را از وجود مار مطلع می‌سازد و با مشاهده این حیوان با سروصدای زیاد محل وجود مار را به انسان نشان می‌دهد.

 

قدرت سخنگویی مینا، مرغ سخنگو

مرغ مینا پرنده‌ای باهوش است که قدرت تقلید صدای فوق‌العاده ای دارد مینا قادراست که واژه‌ها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند، و می‌تواند کلمات زیادی را بیاموزد و صداهای اطرافش مانند صدای زنگ خانه یا تلفن یا دزدگیر ماشین و…. را به خوبی تقلید کند تا به انجا که به اشتباه بیفتید که مثلا این صدای تلفن است یا مرغ مینا.

به همین علت در هندوستان و بسیاری از کشورهای دیگر آسیایی به عنوان پرنده‌ای اهلی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پرنده در هندوستان رمز عشق به شمار می‌روند زیرا که در طول زندگی بسیار ازدواج می‌کنند و برخی از دلباختگان هندی برای به دست آوردن دل محبوبه خود مرغ مینایی را تهیه کرده و پس از آموزش دادن چند کلمه محبت‌آمیز آن را به محبوبه خود پیشکش می‌کنند.

خریداری مرغ مینا

بهتر است این پرنده را از وقتی خیلی کوچک است حدودا ۲ تا ۳ هفته‌ای خریداری کنید زیرا خطر مردن را پشت سر گذاشته‌اند.  وقتی خیلی کوچک هستند و هیچ بال و پری در نیاورده‌اند بدنشان به باد حساس است و نباید در مجاورت باد قرار گیرند، بهترین موقع برای خرید جوجه مرغ مینا ماه‌های خرداد و تیر است. پرنده‌های بزرگتر تا اخر عمر وحشی می‌مانند و بهتر است آنها را در طبیعت رها کنید.

 

تعیین سن میناها

هرچه بیشتر از سن مرغ مینا بگذرد دور چشم‌هایش بیشتر رو به رنگ زرد می رود. و با چین و چروک‌های ریزی همراه می‌شود.

تعیین جنسیت مرغ مینا

کافیست به دهان باز این پرنده نگاه کنید اگر داخل دهانش سیاه رنگ بود یعنی نر و در غیر اینصورت ماده

بهتر بودن جنس نر یا ماده؟

هر دوی آنها مقلدین خوبی هستند و پرنده ماده هم به خوبی پرنده نر قدرت حرف زدن و فراگیری کلمات و جملات را دارد. اما عده‌ای اعتقاد دارند مرغ مینای نر سخنگوی بهتری است. اما در عوض مرغ مینای نر پس از ۲ سال که به بلوغ رسید مست می‌شود و در صورت امکان از خانه به دنبال جفت فرار خواهد کرد.

جیره غذایی مرغ‌های مینا

پرنده‌ای همه‌چیز‌خوار است انواع میوه‌ها و دانه‌ها و حشرات و جانوران کوچک مانند ملخ و پروانه. نوعی غذای آماده هم برای این پرنده در دسترس است با نام دانه پارس

طول عمر مرغ مینا

حداکثر ۱۵ سال، در اواخر عمر پرها ریخته و رویش مجدد نخواهد داشت، در این دوران هم به مانند دوران کوچکی به باد و سرما حساس هستند.مرغ‌های مینای پیر را بویژه در ماه‌های سرد بایستی در دمای معتدلی نگه داشت تا دچار لرزش و اشکالات تنفنی نشوند.

 

نکاتی در مورد جوجه مینا و نگهداری آن

دقت كنید كه یك مینای سالم، در مدت شش هفته یا اندكی بیشتر، پردار خواهد شد.

چشم‌های آنها شفاف درخشان، مجاری بینیش باز و شفاف، و پرهای اطراف معقد تمیز می‌باشد.

پر و بال مینای نوزاد، تیره و مات بوده و پوست غبغبش محكم، و زرد كمرنگ است.

مرغ مینا پرنده حسودی است یعنی به وجود پرنده یا حیوان دیگری در خانه و نزد صاحبش حسادت می‌کند ، اگر از سوی کسی آزار ببیند فراموش نکرده و اگر موقعیت مناسب باشد بالاخره تلافی خواهد کرد.

شاید بتوان گفت مرغ مینا بهترین پرنده مقلدی است که تا کنون شناخته شده اما نگهداری از آن وقت‌گیر و دشوار است، مرغ مینا طبق عادت هنگام غذا خوردن خورده‌های میوه یا دانه‌ها و غذاهای نرم را به این طرف و آن‌طرف می‌پاشد روزنامه‌ای که در کف قفس این پرنده قرار داده می‌شود باید هر روز و یا ۲ بار در روز تعویض شود. میله داخل قفس این پرنده هم باید دائما شسته و تمیز شود. امکانات و وسایل لازم برای آبتنی روزانه مرغ مینا نیز باید در فقس پرنده فراهم باشد. برای این کار می‌توان از یک کاسه سفالی که کف قفس قرار داده می‌شود استفاده کرد. همچنین می‌توان پیش از آبتنی قسمت جلوی قفس را با یک ورقه پلاستیکی تمیز پوشاند تا از خیس شدن اطراف جلوگیری به عمل آید.

مرغ مینا بر خلاف طوطی‌ها اصلا خجالتی نیست و پیش روی غریبه‌ها و تازه وارد‌ها هم به راحتی صحبت می‌کنند.

حتما تا به حال دیده‌اید که جوجه‌ی پرندگان مختلف کنار منقارشان “زرد رنگ ” است، در این حالت که کناره‌های منقار شل و نرم است جوجه توانایی نوک زدن به زمین و دانه برداشتن را ندارد. به خاطر همین است جوجه ی پرنده‌ای مانند گنجشک یا مرغ مینا یا… حتی پر و بال هم در آورده باشند و به این‌طرف و آن‌طرف هم بپرند اما باز مادرشان غذا را در دهانشان می‌گذارد.

هنگامی که سن جوجه مرغ مینا از یک ماهگی گذشت قسمت‌های زرد رنگ ناحیه منقار از بین رفته و جای خود را به یک منقار قوی و سفت می دهند که روز‌به‌روز محکم‌تر می‌شود، در این حالت پرنده احساس جوانی و قدرت می‌کند.

مرغ مینا‌ها حتی آنهایی که از اول به دست صاحب خود بزرگ شده اند، دوست ندارد که در دست گرفته شوند. اما اگر مجبور شدید که یک مرغ مینا را دست بگیرید شب هنگام تاریکی بهترین موقعیت است چون قدرت دید کمتری در تاریکی دارد و احتمالا ضربات دردناک کمتری به شما وارد می کند.

برچسب گذاری توسط , , ,

0 دیدگاه در “مرغ مینا

دیدگاهتان را بنویسید

X