اصول‌ نگهداري‌ از قناری

خرید قناری

در وحله اول باید دانست هدف شما از خرید قناری چیست؟ اگر به خاطر آواز و صدایش باشد قناری مورد نظر شما در دسته قناریهای آوازی (song canary) قرار دارد اگر به خاطر رنگش قصد خرید دارید ، قناری مورد نظر شما در ضمره قناریهای رنگین (colour canary) قرار دارد .در كل اگر قصد خرید قناری دارید ، ابتدا باید به چند نكته توجه داشته باشید :

– قناری انتخابی شما از لحاظ ظاهری باید دارای شرایط زیر باشد :
– پرهای صاف و نرم وشفاف . – چشمانی نافذ ،آگاه و روشن .
– داشتن حالت سرزندگی و شادابی و تحرك .
– پاهای صاف و انگشتان سالم بدون داشتن شقاق و فلس پا(نوعی قارچ پوستی میباشد به رنگ سفید كم رنگ كه در نتیجه آلودگی قفس پرنده به وجود می آید – فلس دار بودن پای پرنده نیز گویای نرسیدن ویتامین مخصوصا كلسیم به بدن قناری می باشد).- خالی نبودن (حتی یك نقطه از) بدن از پر مخصوصا قسمت سر و گردن .
– استوار ایستادن پرنده روی پاهایش .
– اطمینان به عادی بودن صدای تنفس پرنده مخصوصا در هنگام تحرك .
– پف آلود نبودن (كز نبودن) پرنده .

قفس و لوارم جانبی

۱- حتی المقدور سعی كنید از قفسهای تمام استیل برای نگهداری قناری استفاده كنید.

۲- از میله های پلاستیكی درون قفس استفاده كنید.

۳-  هفته ای ۱یا ۲ بار كف قفس را  تمیز كنید.

۴- از قرار دادن وسائل تزئینی اضافی در قفس جدا خودداری كنید.

۵- هر ماه یكبار قفس را با محلولهای ضد عفونی ، استریل كنید.

۶- دانه خوری و آبخوری را هر ۲ هفته ۱ بار تمیز كنید.

۷- از گذاشتن تجهیزات شكسته درون قفس خودداری كنید.(چون باعث زخم شدن پای پرنده میشود).

۸- در هنگام جفت اندازی قناری ، هر روز آبخوری پرنده را چك كنید كه خالی نباشد . مخصوصا اگر از پنبه برای درست كردن  چال استفاده كرده اید. توصیه من این است كه از ابر برای درست كردن چال استفاده كنید و كمی پنبه وسط آن قرار دهید.

قناری

فضای محیط نگهداری

دمای محیط نگهداری پرنده باید بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد باشد.(البته دوستان توجه داشته باشند كه دما نباید مرتب افت و خیز داشته باشد ، یعنی هر چه دمای محیط ثابت باشد بهتر است). در كل میتوان گفت دمای محیطی كه ما برای فضای زندگیمان انتخاب میكنیم ،(كه این دمای متعادلی است) برای محیط زندگی این پرنده مناسب است.

اگر بتوانید حداقل روزی ۱ بار به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قناری را  روبروی آفتاب ملایم قرار دهید و حتی اگر شرایط جوی مناسب بود وان مخصوص آبتنی قناری  را (در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یك بار) در اختیارش بگزارید تا  آب بازی(حمام) كند.

نتیجه حاصل را خودتان مشاهده میكنید. (صافی و روشنی پرها – سلامت و شادابی پرنده – زودتر آماده شده پرنده برای جفت گیری – آلوده نشدن به بیماریها و … از مزیتهای این كار است  ).

نكته:

توجه كنید كه از آب بازی دادن پرنده در روزهای سرد و روزهائی كه باد می آید ( كه موجب میشود پرنده سرما بخورد ) خودداری كنید . و این عمل باید درون اتاق و پشت پنجره انجام شود.

قناری
جیره غذایی

جیره غذائی باید متناسب با موقعیت نگهداری قناری باشد:

دان مخصوص قناری تخم كتان است. كه در تمام فصول سال غذای عمده پرنده را تشكیل میدهد . بهتر آن است كه به ازای هر ۱ كیلو تخم كتان نیم كیلو ارزن ریز اضافه كنیم.در فصل سرما میتوانید ، به ازای هر ۱ كیلو تخم كتان و نیم كیلو ارزن ، ۱۰۰ گرم  تخم كلم،  تخم شلغم،  خص دانه،  تخم كاهو و تخم خلفه . شاهدانه و تخم گشنیز اضافه كنید.

در تابستان نیز همان مخلوط كتان و ارزن و در كنارش تخم خلفه را مناسب میدانم. سعی كنید در تابستان از رژیم غذائی خنك استفاده كنید.(مثلا كاهو – اسفناج – خیار سبز – ته پوست هندوانه ،‌سیب به مقدار مختصر و …).

فقط به ماده ها و جوجه ها تا ۴۰ روزگی و همچنین جفتی ها تخم مرغ آبپز بدهید.

آواز خوانی مختص قناری نر است. كه این پدیده اعجاب انگیز از همان دوران جوجگی قناری كم كم شروع می شود( ریز خوانی قناری )  با گذشت زمان آواز قناری رساتر و قشنگتر می شود.

در كل آواز كامل قناری را از سن ۵-۷ ماهگی، متغیر برای نژادهای مختلف قناری میتوان شنید، كه به اصطلاح میگویند قناری سفت خون یا مست شده كه دقیقا همان نشان از بلوغ جنسی قناری دارد.

بهترین زمانی كه پرنده نر تمایل به خواندن دارد، بین ماههای آذر تا خرداد میباشد. كه زمان مناسب تولید مثل قناری نیز می باشد.و اما دوران تولكی بستگی به هوا و مكان نگهداری قناری دارد. به طور معمول این پدیده باید سالی یك مرتبه در فصل گرما برای مدت یك الی دو ماه اتفاق بیفتد. اما متاسفانه شاهدیم ،  بدلیل عدم توجه به دمای محیط ، جوجه كشی پی در پی. فقدان رژیم غذایی مناسب این پدیده (تولكی) گاه ممكن است، ۲ تا ۳ بار در سال، در دراز مدت برای قناری اتفاق بیفتد.

قناری در دوران تولكی تمایل زیادی به خواندن، ‌تحرك و غذا خوردن ندارد و تعداد دفعات خواندنش بسیار كم میشود و حتی گاهی ممكن است خواندن قناری طی این دوره قطع شود. قناری پس از گذراندن دوره تولكی كم كم به حالت قبل از لك خوردنش (تولكی) بر میگردد و تمایلش به خواندن، خوردن غذا و تحرك بیشتر می شود.

مختصری در مورد بیماریهای قناری

به طور كلی میتوان ناخوشی این گونه پرندگان را ناشی از این عوامل دانست :

– بیماریهای میكروبی .
– بیماریهای ویروسی .
– بیمارهای قارچی و انگلی و تك یاخته ای .
– بیماریهای ناشی از سوء تغذیه و فقر ویتامینی و نظایر آن .
– بیماریهای ناشی از عوامل ناشناخته .

علائم بیماری در پرندگان:

– عدم تمایل به حركت و خواب آلودگی .
– عدم تمایل پرنده به خوردن غذا .
– اختلال در وضع پرها و پف آلود شدن پرها و یا ریزش بی دلیل آنها .
– تنگ شدن چشمها ، بسته یا نیمه باز بودن چشمها .
– به گوش رسیدن صدای غیر عادی در هنگام تنفس .
– دور نگهداشتن بالها از بدن .
– ضعف پاها و عدم تحمل وزن بدن .
– تغییر رنگ انتهای نوك .
– اختلالات گوناگون دفع مدفوع و تغیر رنگ آن . نكته : اولین كاری كه فرد به محض مشاهده علائم بیماری در پرنده خود باید انجام دهد . قرنطینه پرنده و جدا نمودن آن از دیگر پرندگان است .

سپس در اولین فرصت باید با یك دامپزشك در مورد بیماری پرنده مشورت كرد . پرندگان در هنگام بیماری بیشتر از كمبود غذا رنج میبرند و در این گونه موارد برای جلوگیری از تشدید بیماری پرنده و پیدایش استرس ،‌ نیاز زیادی به ویتامین و مواد ضروری دارند . برای رفع كمبود این ویتامینها ، باید با دامپزشك مشورت كرد .

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X