غذای حیوانات خانگی ودسته بندی آن از نظر کیفیت

امروزه بیشتر مردم به کیفیت غذای حیوانات خانگی‌شان اهمیت می دهند. مسئله تغذیه برای حیوانات خانگی درست به اندازه تغذیه خود ما اهمیت دارد. اصلی ترین عامل تعیین کننده طول عمر و سلامت، همین کار به ظاهر ساده یعنی تعیین و تشخیص یک غذای با کیفیت، است.

برای تشخیص غذای حیوانات با کیفیت خوب، به نکات مختلفی باید توجه کرد که از جمله آن ها نوع و نژاد حیوان خانگی، سلامت غذا و متناسب بودن ترکیبات به کار رفته در آن با حیوان خانگی تان است. بیشتر این موارد را با مطالعه برچسب روی محصول و دسته بندی کیفی آن می توان متوجه شد. غذای حیوانات خانگی از نظر کیفیت به دسته های مختلفی تقسیم شده و عبارات مختلفی برای توصیف میزان کیفیت آن ها به کار گرفته می شود. بیشتر این عبارات توصیفی بر روی بسته بندی غذای سگ  و گربه ها دیده می شوند، هر چند که مشاهده آن ها بر روی بسته غذای دیگر حیوانات خانگی هم چندان عجیب نیست. بسیاری از این اصطلاحات و عبارات در حقیقت مفهوم و تعریف کاملاً مشخصی ندارند و حتی متخصصین این زمینه هم درک درستی از بعضی عبارات مصطلح ندارند. به طور کلی غذای حیوانات خانگی تولید شده توسط شرکت ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد که رایج ترین آن ها شامل «محصولات کلی» (Generic)، «درجه یک» (Premium) و «سوپر پریمیوم» (Super Premium) می باشند. البته محصولات دیگری هم هستند که با مطرح کردن اصطلاحاتی مانند «طبیعی» (Natural)، «همه جانبه» (Holistic)، «ارگانیک» (Organic) و «خالی از غلات» (Grain-free)، سعی در جلب توجه مشتری و فروش محصول خود دارند. ولی حقیقتاً این عبارات به چه معنا هستند؟

پرداختن به این مسئله و توضیح و تشریح مفهوم هر یک از این عبارات درج شده بر روی محصول، نیازمند بررسی هم زمان نحوه تولید غذاهای حیوانات خانگی و طریقه به فروش رسیدن آن ها در بازار می باشد

.

دسته بندی محصولات

محصولات کلی: غذای حیوانات خانگی توسط شرکت های مختلفی تولید می شود. برخی از شرکت ها با پیدا کردن ارزان ترین ترکیبات موجود سعی در تولید محصول می کنند. این محصولات عمدتاً بی نام و نشان هستند و نام برند و شرکت بر روی آن ها دیده نمی شود. این شرکت ها محصول کم هزینه خود را به صورت محلی و از طریق فروشگاه ها و مغازه ها به فروش می رسانند. این محصولات اغلب باعث ایجاد مشکلات مختلف در دستگاه گوارش حیوان می شوند.

برچسب خصوصی: این گونه محصولات نقطه مقابل محصولات کلی هستند. این محصولات برچسب مغازه یا فروشگاهی که از آن خرید می کنید را دارند. یعنی برخی از فروشگاه ها خود اقدام به برند سازی کرده و محصول ویژه خود را به فروش می رسانند. این محصولات نیز معمولاً قیمت پایینی دارند. بسیاری از محصولاتی که دارای برچسب های خصوصی هستند از برند های معتبر و پریمیوم (درجه یک) تقلید می کنند تا شاید به این طریق بتوانند در جلب نظر مشتری کاری از پیش برند. این محصولات در کنار هزینه کم، ظاهری زیبا و جذاب دارند که همین مسئله عامل اصلی جذب مشتری می شود. به یاد داشته باشید که زیبایی یک محصول به هیچ وجه تعیین کننده کیفیت آن نیست، بلکه کنترل کیفی و تخمین کیفیت از سوی AAFCO  است که اهمیت دارد.

محصولات طبیعی: با مراجعه به تعریف AAFCO از عبارت «طبیعی» متوجه می شویم که یک غذای طبیعی، غذایی است که ترکیبات آن تنها از منابع گیاهی، حیوانی یا معدنی به دست آمده باشد. انجام هر گونه فرآیند مانند استخراج، خالص سازی، حرارت دادن و … بر روی آن بلامانع است، مگر آن که به آن یک ترکیب مصنوعی اضافه گردد. البته وجود مواد نگه دارنده و ترکیبات شیمیایی در کمترین میزان ممکن (حد ضروری) اخلالی در طبیعی خواندن آن محصول وارد نمی کند.

همه جانبه: این عبارتی هست که در واقع به جای عبارت «طبیعی» به کار گرفته می شود. این عبارت بیشتر برای مقاصد تبلیغاتی و تجاری کاربرد دارد و معنی و مفهوم دقیقی ندارد.

ارگانیک: این غذاها به هیچ وجه در فرآیند تولید نباید در معرض هیچ گونه ماده شیمیایی مصنوعی مانند کود های شیمیایی، آنتی بیوتیک، حشره کش ها و … قرار گرفته باشند. علاوه بر این ها طریقه نگه داری، تولید و حمل و نقل آن ها نیز باید طبق دستور العمل ها انجام گرفته باشد. غذاهای ارگانیک توسط برنامه ملی ارگانیک (NOP) تأیید می شوند. این برنامه و چارچوب در واقع برای غذاهای انسانی تعریف شده است و محصولات غذایی حیوانات خانگی شامل این برنامه نمی شوند. با این حال توصیه می شود محصولات غذایی حیوانات نیز از این قوانین و مقررات تبعیت کند که برخی از شرکت ها این کار را می کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که حتی در صورت وجود برچسب «ارگانیک» بر روی یک محصول ، باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که آن محصول واقعاً ارگانیک باشد.

عاری از غلات: در ترکیبات غذای حیوانات که بر روی آن از برچسب «عاری از غلات» استفاده شده باشد، هیچ گونه غلاتی وجود ندارد. بیشتر غذاهای حیوانات خانگی شامل غلاتی مانند ذرت، برنج، چائیر، گندم، جو و جو دوسر می باشند. وجود نشاسته به عنوان یکی از ترکیبات به کار رفته در بیشتر غذای حیوانات خانگی ضروری است. به همین دلیل شرکت هایی که محصولات عاری از غلات تولید می کنند باید منبع دیگری برای تأمین نشاسته در محصول خود بیابند. سیب زمینی و تاپیوکا از مهم ترین منابع نشاسته هستند که به طور گسترده در غذاهای خالی از غلات حیوانات خانگی یافت می شوند.

غذاهای برند های استاندارد: احتمالاً تا حدودی با این شرکت ها به واسطه تبلیغات در مکان های مختلف، آشنا هستید. محصولات این شرکت های صاحب نام از محصولات «کلی» و «برچسب خصوصی» گران تر است. این محصولات در واقع مدعی رعایت کردن استاندارد های AAFCO هستند. این محصولات معمولاً ادعایی جز خوب بودن و سالم بودن برای حیوان خانگی شما ندارند و فقط حداقل استاندارد ها را رعایت کرده اند.

پریمیوم یا درجه یک: غذاهای پریمیوم معمولاً از همه انواع غذاها و محصولاتی که برچسب های مختلف دارند، گران تر هستند. این محصولات مدعی هستند که از بهترین و با کیفیت ترین ترکیبات برای ساخت و تولید محصول خود استفاده کرده اند. از دیگر ادعاهای این شرکت ها و محصولات آن است که می گویند غذای آن ها به عمر طولانی تر و سلامت بهتر حیوان خانگی شما کمک می کند. محصولات پریمیوم استاندارد محصولات غذایی حیوانات را در سطح بالا تری ارائه می دهند و سعی می کنند برای حیوانات و شرایط مختلف غذاهای تخصصی تهیه کنند. به طور مثال آنها برای دوره های مختلف زندگی یک سگ از جمله تولگی، نوجوانی، بزرگ سالی، میان سالی، پیری و … غذاهای مخصوص با ترکیبات ویژه تولید می کنند و سعی می کنند ترکیبات مورد نیاز بدن آن ها را در این دوره از زندگی به بهترین نحو تأمین کنند.

با تمام این احوال مهم ترین مسئله ای که شما به عنوان مشتری همیشه باید در نظر داشته باشید و آن چه که باید معیار اصلی شما برای انتخاب غذای مناسب باشد، تأیید کیفیت از سوی مراجع معتبر مانند AAFCO است. داشتن حداقل استاندارد ها، سلامت حیوان خانگی شما را تضمین می کند و پذیرش ادعاهای دیگر و کیفیت برتر به سلیقه شما بستگی دارد.

سوپر پریمیوم: برند های سوپر پریمیوم در واقع همان شرکت هایی با محصولات پریمیوم هستند که پا را پیش تر گذاشته و تلاش می کنند که بالا ترین حد کیفیت و استاندارد را در تولید محصولات خود رعایت کنند. بیشتر غذاهای سوپر پریمیوم در فرآیند تولید محصول خود از ترکیبات ، طعم دهنده ها، رنگ‌دانه و نگه‌دارنده های مصنوعی استفاده نمی کنند. این شرکت ها استفاده از نگه‌دارنده های طبیعی مانند ویتامین C و ویتامین E را جایگزینی مناسب برای نگه‌دارنده های مصنوعی یافته اند.

از نظر قیمت، محصولات سوپر پریمیوم گران ترین نوع غذاهای حیوانات خانگی هستند. علت این امر هم غنی بودن محصولات آن ها است. یعنی آن که حیوان شما در هر وعده غذایی به میزان غذای کمتری نیاز خواهد داشت. در مورد محصولات سوپر پریمیوم باید گفت که غنی بودن غذا و در نتیجه مصرف غذای کمتر در هر وعده غذایی تا حدی توانسته قیمت بالای این محصولات را جبران کند و خرید آن را در قبال تضمین سلامت و افزایش طول عمر حیوان، مقرون به صرفه سازد.

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X