سگ و سبزیجات – قسمت دوم

نوشته ای سگ و سبزیجات

کلم بروکلی
کلم بروکلی برای رژیم غذایی سگ مناسب می باشد. حاوی ویتامین های A، B1، B2، B3، B5، B9 و C می باشد. که این ویتامین ها برای رشد و نمو بسیار ضروری هستند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که می تواند زمانی که سگ تحت استرس و بیماری قرار دارد حالتی التیام بخش برای حیوان داشته باشد. کلم بروکلی دارای کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و روی می باشد.
این گیاه در واقع یک منبع بزرگ از فیبر برای سگ و دیگر حیوانات خانگی محسوب می شود. در اختیار قرار دادن کلم بروکلی در تکه های کوچک به عنوان میان وعده و جویده شدن آن می تواند باعث تمیز شدن طبیعی دندان ها و دهان سگ شود.
از کلم بروکلی نباید به میزان زیاد در تغذیه سگ استفاده شود. شما می توانید گاه به گاه یک یا دو تکه در غذای سگ خود اضافه کنید و یا به صورت تشویقی در اختیار سگ قرار دهید.
کلم بروکلی یک مادۀ مغذی و دارای ویتامین های بسیار است اما دستگاه گوارش سگ ها نمی تواند به سادگی انسان ها کلم بروکلی را هضم کند. اما با این حال کلم بروکلی برای سگ ها خطرناک نیست، اما آنها همیشه نیاز به خوردن کلم بروکلی ندارند.
در موارد خاص غذایی دیده شده است که خوردن مقادیر زیاد برای سگ ها کشنده بوده است که کلم بروکلی در این گروه قرار دارد.
شما ممکن است کمی گیج شده باشید که آیا آخر کلم بروکلی برای سگ خوب است یا کشنده؟!!

توجه بسیار مهم
این گیاه زمانی برای سگ مضر است که بیش از حد مورد مصرف قرار گیرد. اما مقدار کمی از آن نه تنها خطری برای سگ ندارد، بلکه بسیار سودمند نیز می باشد. برخی از افراد دچار سوء تفاهم شده اند و فکر می کنند کلم بروکلی سمی است در صورتی که این فکر کاملا اشتباه می باشد. به طور کلی کلم بروکلی سمی نیست و مقدار مصرف آن است که مهم می باشد. کلم بروکلی حاوی (isothiocyanate) است که یک محرک معده می باشد و این ماده ای است که باعث مسمومیت سگ بر اثر خوردن زیاد کلم بروکلی می شود.

چگونه کلم بروکلی را با خیال راحت می توان به سگ داد؟
در اختیار قرار دادن مقدار کمی کلم بروکلی هیچ گونه عوارض جانبی برای سگ به همراه نخواهد داشت. میزان مصرف کلم بروکلی کاملا به جثۀ سگ شما بستگی دارد. دادن یک بزرگ از کلم بروکلی به لابرادور ممکن است خوب باشد اما همان تکه می تواند برای یک سگ کوچک مانند شی هوا هوا کشنده باشد.
کلم بروکلی باید ۵% از غذای مصرفی روزانۀ سگ شما را تشکیل دهد. اگر مصرف بروکلی از ۱۰% بیشتر از رژیم غذایی روزانۀ سگ را تشکیل دهد باعث ایجاد مشکلات جدی معده می شود و اگر بیشتر از ۲۵% باشد می تواند در سگ مسمومیت شدید ایجاد کرده و باعث مرگ شود.
.

petpension-ir-442

.
گل کلم
گل کلم سرشار از مواد غذایی مغذی گیاهی و آنتی اکسیدان ها است که مصرف آنها برای سگ بسیار خوب می باشد.
گل کام منبع خوبی از ویتامین ها و فیبر محلول است که می تواند به تمیز شدن دندانهای سگ کمک کند. ویتامین ها و آنتی اکسیدان موجود در گل کلم خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را در سگ کاهش می دهد از جمله التهاب و پیری زودرس. تحقیقات نشان می دهند که گل کلم دارای مسدود کننده های قوی سرطان زا به نام isothiocyanate می باشد که می تواند از گسترش سلول های سرطانی جلوگیری به عمل آورد اما شما باید توجه داشته باشید که isothiocyanate می تواند باعث تحریک روده و تولید گاز کند. بنابراین سگ ها نباید بیش از حد گل کلم مصرف کنند. گل کلم باید کمتر از ۵% از جیرۀ غذایی سگ را به طور منظم دربر گیرد.
مواد مغذی موجود در کلم کاملا مشابه کلم بروکلی می باشد. با این تفاوت که کلم بروکلی حاوی سطح بالاتری از کاروتن و فیبر است. به طور کلی کلم بروکلی ارزش غذایی بیشتر و طعم بهتری نسبت به گل کلم دارد.
سگ ها گل کلم را می توانند به صورت خام یا پخته مصرف کنند. شما می توانید آنها را در تکه های کوچک خرد کرده تا بهتر هضم شوند. همچنین می توانید گل کلم را پخته و یا بخارپز در اختیار سگ قرار دهید تا هضم راحتری داشته باشد و مواد مغذی خود را از دست ندهد چون جوشاندن گل کلم در آب باعث از دست رفتن مواد مغذی آن می شود.
در میزان گل کلمی که در جیرۀ غذایی روزانۀ سگ قرار می دهید همیشه اعتدال را رعایت کنید.


کلم بروکسل (کلم فندقی)

کلم بروکسل از نظر خاصیت بسیار به کلم معمولى شبیه است ودارای ویتامین های K، G، A، B1 و B6 می باشد و حاوی مواد معدنی مانند آهن، فولات، منگنز، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، ارسنیک، ید است و منبع سرشاری از اسید فولیک.
کلم بروکسل به واسطۀ گوگردى که دارد بر ضد ترشحات چربى زیاد پوست که منجر به ریزش مو سگ مى شوند مبارزه مى کند. معمولا این بیمارى در اثر فعالیت غیر منظم غده هاى ترشح چربى به وجود مى آید و باعث اگزمایى شدن پوست مى شود. این گیاه چون داراى ارسنیک است، اشتهای سگ را زیاد مى کند و به او نیرو و جوانى مى بخشد و باعث زیبایى و طراوت پوست و موی سگ می شود.
کلم بروکسل به علت داشتن مواد گوگردى براى رفع خارش و شورۀ سگ داروى بسیار موثری است. براى این منظور پوست را با جوشاندۀ غلیظ برگ هاى این کلم ماساژ دهید و بعد از چند دقیقه خوب با آب بشویید.
کلم بروکسل برای قلب مناسب است و براى مواردى چون رماتیسم و نقرس مفید می باشد. باعث بهبود بینایى می شود. در کلم بروکسل مقدار زیادى ویتامین C وجود دارد به همین دلیل بدن را در مقابل بیماریها مقاوم مى سازد.
بتاکاروتن، اسیدفولیک و آهن نیز به فراوانی در این نوع کلم یافت می شوند. برگ های سبز تیره بیرونی آنها از نظر میزان ویتامین C و بتاکاروتن غنی تر از برگ های کمرنگ تر داخلی است. بنابراین کندن و دور ریختن آنها به معنای از دست دادن این مواد مغذی مهم است.
کلم بروکسل حاوى مقدار زیادى کلسیم، گوگرد، ارسنیک و ید است و براى تقویت خون و رفع کم خونى نیز بسیار مفید می باشد. و هم چنین به علت ملین بودن غشاهاى مخاطى معده و روده ها را پاک سازی مى کند.
توجه داشته باشید که کلم بروکسن یک ملین طبیعی است و زمانى که پخته شود تاثیر ملین بودن آن بیشتر مى شود به همین علت باید به میزان مصرف روزانۀ آن در جیرۀ غذایی سگ بسیار توجه داشته باشید.

.

.

ادامه دارد

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X