سگ داشهوند (Dachshund)

سه نوع متفاوت در نژاد داشهوند وجود دارد: 1- نوع مو کوتاه، 2- نوع مو بلند، 2- نوع مو سیمی. به همراه تفاوت موها، اندازه آنها نیز متفاوت است. داشهوند بدنی عضلانی با پاهای کوتاه دارد. سرزنده و پرمحبت، شجاع و مغرور، تقریباً شلوغ و جدی.

سه نوع متفاوت در نژاد داشهوند وجود دارد: 1- نوع مو کوتاه، 2- نوع مو بلند، 2- نوع مو سیمی. به همراه تفاوت موها، اندازه آنها نیز متفاوت است. داشهوند بدنی عضلانی با پاهای کوتاه دارد. دندان‌هایش بسیار قوی است و تعداد آنها 42عدد می‌باشد. چشم‌های داشهوند نافذ و به رنگ قهوه‌ای پررنگ یا قرمز پررنگ یافت می‌شود. گوشهایش نرم و آویزان در دو طرف گونه‌اش افتاده، بدنش باید محکم و قوی باشد. دمش صاف و درامتداد خط پشت قرار دارد. در نوع مو کوتاه آن پوشش خارجی باید حالت براق داشته باشد. رنگهای آن متنوع است و تقریباً هر رنگی را اعم از سیاه، قهوه‌ای، طوسی، برنز و… شامل می‌شود.

خلق و خوی سگ داشهوند

سرزنده و پرمحبت، شجاع و مغرور، تقریباً شلوغ و جدی. سگ بسیار باهوشی است، چنانکه گاهی به نظرمی‌رسد او صاحبش را آموزش می‌دهد! با خانواده خونگرم است. برخی اعتقاد دارند نوع مو بلند آن آرام‌تر از دو نوع دیگر است و نوع مو سیمی آن اجتماعی‌ترین می‌باشد. اصولاً داشهوندها برای تعلیم دشوارند اما سگ‌های مناسبی برای سفر کردن می‌باشند. بیشتر به بزرگ‌تر‌ها علاقه دارند و برای کودکان توصیه نمی‌شوند. این سگ‌ها علاقه زیادی به پارس کردن دارند و نسبت به جثه کوچکشان صدای بلندی دارند. آنا همچنین حفارهای ماهری هستند. معمولاً با حیوانات دیگر کنار می‌آیند اما می‌توانند گاهی اوقات حسودی کنند، عکس‌العمل نشان دهند و خیلی سریع گاز بگیرند! از بغل شدن خوشش نمی‌آید. از غذا دادن زیاد به آن اجتناب کنید چرا که این نژاد استعداد زیادی در فربه شدن دارد.

 

وزن و ارتفاع

مینیاتور: ارتفاع (35) س.م – وزن (4) ک.گ

عروسکی (خرگوشی) : ارتفاع (30) س.م – وزن (3-5) ک.گ

استاندارد: ارتفاع (35-45) س.م – وزن (9) ک.گ


مشکلات سلامتی داشهوندها

دچار مشکلات دیسک کمر می‌شود. مشکلات ادرار و بیماری‌های قلبی نیز قابل ذکر می‌باشد. دیابت و اضافه وزنی که یکی از مشکلا ت بزرگ در سلامتی داشهوند به شمار می‌رود.


شرایط نگهداری سگ داشهوند

برای نگهداری در آپارتمان مناسبند. در داخل خانه پر جنب و جوشند و نیازی به حیاط برای نگهداری ندارند.


فعالیت بدنی

سگ‌های بسیار فعالی هستند و به پیاده‌روی و بازی در پارک علاقه زیادی دارند اما باید مواظب بود، چراکه به خاطر جثه کوچکش ممکن است دیده نشود. از پریدن آنها از ارتفاع جلوگیری کنید چون می‌تواند صدمات جدی وارد سازد.


طول عمر

حدود 12-15 سال.

 

 

آراستن

نوع مو بلند آن نیاز به شانه زدن روزانه دارد. پوشش سیمی مانند نوع دوم نیاز به کوتاه و آراسته شدن دوبار در سال دارد و در نوع مو کوتاه آن تمیز کردن با یک پارچه نمدار کافی می‌باشد. میزان ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد.


تاریخچه نژاد داشهوند

نام داشهوند از دو کلمه Dach به معنی گورکن و Hound به معنی سگ آمده است. اصلیت آن به هزاران سال پیش در آلمان برمی‌گردد. نقاشی‌هایی از قرون 15، 16 و 17 میلادی وجود دارند که شکار گورکن به وسیله سگ‌هایی با بدن دراز، پاهایی کوتاه و گوش‌هایی با تیپ تازی را به تصویر کشیده‌اند. به خاطر مهارت در حفاری و تعقیب شکار حتی در زیر زمین شهرت دارد. شخصیت داشهوند به تریرها شباهت دارد. بسیار شجاع است و برای شکار روباه، سمور و خرگوش از آن استفاده می‌شود.

گروه

سگ‌های شکار.

 

 

 

سگ داشهوند سگ داشهوند سگ داشهوند سگ داشهوند سگ داشهوند سگ داشهوند سگ داشهوند

برچسب گذاری توسط , , ,

0 دیدگاه در “سگ داشهوند (Dachshund)

دیدگاهتان را بنویسید

X