عقیم سازی سگ آپارتمانی

عقیم سازی سگ آپارتمانی

در این مقاله سعی داریم تا به 10 نکته اصلی در ارتباط با عقیم سازی سگ آپارتمانی بپردازیم. عقیم سازی سگ آپارتمانی یکی از مهم ترین تصمیمات دامپزشکی در جهت حفظ سلامتی سگ آپارتمانی شماست. در واقع عقیم سازی یک روش و رویه دامپزشکی به منظور خارج ساختن تخمدان ها و رحم در جنس ماده و بیضه ها در جنس نر می باشد که مستلزم کمترین دوره بستری است و موجب افزایش طول عمر همراه با سلامتی می شود و همچنین رفتار سگ شما را تا حد زیادی بهتر و خانگی تر میکند.

1) سگ آپارتمانی شما طول عمر بیشتر و سالم تری خواهد داشت

عقیم سازی در سگ های ماده به پیشگیری از عفونت های رحمی و سرطان پستان کمک می کند که درصد کشندگی هر کدام به ترتیب در سگ ها 50% و در گربه ها 90% می باشد. اگر عقیم سازی در سگ نر قبل از شش ماهگی انجام شود علاوه بر پیشگیری از بیماری های ناخواسته موجب جلوگیری از ابتلا به سرطان بیضه ها می شود.

2) سگ ماده عقیم شده سیکل قاعدگی دارد

در وافع این چرخه قابل تغییر است. گربه های ماده معمولا 4 تا 5 روز هر 3 هفته یک بار در فصول جفت گیری وارد سیکل قاعدگی می شوند. در پی اعلام آمادگی برای جفت گیری معمولا زوزه می کشند و بیشتر از حالت عادی و در تمام خانه ادرار می کنند.

3) سگ نر عقیم شده تمایلی به پرسه زدن در خارج خانه ندارد

سگ نر به هر کاری دست می زند تا یک جفت پیدا کند. مثل حفاری کردن راهی زیر فنس های حیاط و هر کار دیگری برای فرار از خانه و هنگامیکه به تنهایی خارج شود خطراتی مثل صدمه دیدن توسط ماشین ها در خیابان ها و درگیر شدن با سگ نر دیگر تهدیدش میکند.

4) سگ نر عقیم شده رفتاری بهتر دارد

مرکز توجه سگ و گربه های عقیم شده از این پس خانواده انسانی آنهاست. از طرف دیگر سگ و گربه های عقیم نشده ممکن است با اسپری کردن بوی ادرار خود سراسر خانه را نشان گذاری کنند. بسیاری از مشکلات پرخاشگری می تواند با عقیم سازی به سرعت بر طرف شود.

5) عقیم سازی سگ شما را چاق نخواهد کرد

بهانه گیری نکنید! علت اصلی چاق شدن سگ شما ورزش نکردن و بیش از اندازه غذا خوردن است نه عمل عقیم سازی . وزن حیوان شما تا زمانی که ورزش کردن و غذای دریافتی روزانه اش توسط شما نظارت شود طبیعی و مناسب باقی خواهد ماند.

6) هزینه  جراحی عقیم سازی سگ

در واقع اگر با یک دید بلند مدت به این مسئله نگاه کنید هزینه ای که شما برای عقیم سازی سگ خود در جوانی اش صرف می کنید در قیاس با هزینه هایی که با افزایش سن و افزایش احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها و سرطان ها برای حیوان شما ممکن است رخ دهد بسیار جزیی خواهد بود.

7) عقیم سازی عملی بی خطر و بدون درد

عقیم سازی سگ یکی از رایج ترین عمل های دامپزشکی است که با ید توسط دامپزشک متخصص عمل جراحی صورت بگیرد. به علت استفاده از داروهای مطمِئن بیهوشی حیوان شما هیچ گونه دردی را طی عمل حس نخئاهد کرد ولی در هر صورت بیهوشی ممکن است خطراتی در پی داشته باشد که شما با کمک گیری از یک دامپزشک متخصص می توانید این خطرات اجتناب ناپذیر را به حد اقل برسانید. بعد از عمل نیز با استفاده از داروهای مسکن تقریبا دردی در کار نخواهد بود. برای مثال سگ ها با یک بار تزریق داروهای مسکن به مدت 8 تا 12 ساعت بعد از حراحی دردی احساس نمیکنند همچنین ممکن است دامپزشک برای استفاده در خانه نیز داروهای مسکنی را برای سگ شما تجویز کند. فراموش نکنید که هرگز از داروهای ضد درد انسانی برای سگ ها و گربه ها استفاده نکنید.

 

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X