عفونت های پوستی گربه ها

عفونت های پوستی گربه ها در میان شایع ترین وضعیت های پزشکی گربه ها قرار دارند. آنها میتواند دلایل مختلفی از قبیل باکتری ها,قارچ ها,انگل ها و مشکلات داخلی داشته باشند.علائم عفونت های پوستی در گربه ها میتواند شبیه به دیگر وضعیت های پزشکی از قبیل آلرژی ها باشد,بنابراین نیاز است تا آنها توسط یک دامپزشک تشخیص داده شوند.توصیه میشود که این وضعیت سریع تر از حد ممکن به درستی تشخیص داده شود تا بتوان از پیشرفت عفونت جلوگیری کرد.

 

عفونت های پوستی گربه ها

 

عفونت های شایع پوستی در گربه ها

شایع ترین عفونت های پوستی در گربه ها توسط باکتری ها و قارچ ها ایجاد میشوند.انگل ها هم میتوانند دلیل عفونت های پوستی(مانند جرب) در گربه ها باشند اما این نوع از عفونت به اندازه ی عفونت های باکتریایی و قارچی شایع نمیباشد.

عفونت های پوستی میتوانند بیماری های ثانویه هم باشند.ممکن است یک اختلال زمینه ای یا انگل ها (شپش ها و کنه ها) باعث شوند تا گربه ی شما خارش پیدا کند.خاراندن, پوست را برای میکروب ها و دیگر اجسام خارجی که باعث عفونت میشوند باز میکند.
اگر این عفونت ها درمان نشوند میتوانند گسترش پیدا کنند و به فرم های شدیدتری تبدیل شوند.برخی از آنها واگیردار هستند و میتوانند از یک گربه به گربه های دیگر یا حتی به انسان ها منتقل شوند.

گاهی این عفونت ها را میتوان تنها با دیدن نشانه های آشکاری که در پوست وجود دارند تشخیص داد.با این حال ممکن است دامپزشک تصمیم بگیرد آزمایشاتی برای تشخیص انجام دهد.

 

عفونت های پوستی گربه ها


عفونت های پوستی باکتریایی در گربه ها

عفونت های باکتریایی بطور کلی فقط در لایه ی سطحی پوست گربه تاثیر میگذارند.درمان را هرچه زودتر باید آغاز کرد,در غیر اینصورت عفونت به لایه های عمیق تر پوست نفوذ میکند.

عفونت های پوستی باکتریایی عموما به این صورت ظاهر میشوند :

جوش های کوچک و چرکی

پوست قرمز

خاراندن بیش از حد و ریزش مو در ناحیه ی خارش

ضایعات پوستی

پوست ورقه ورقه

عفونت های پوستی باکتریایی معمولا با بیماری های زمینه ای دیگری که سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکنند و پوست را بیشتر نسبت به عفونت آسیب پذیر میکنند همراه است.علت زمینه ای عفونت را باید تشخیص داد و آنرا درمان کرد.
بیماری های پوستی باکتریایی با آنتی بیوتیک ها(قرص و پماد) و شامپوهای مخصوص درمان میشوند.همچنین ممکن است دامپزشک شما محرک ایمنی و مکمل های غذایی که با زینک و ویتامین C و E غنی شده اند را تجویز کند.همچنین تمیز نگه داشتن ناحیه ی عفونی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

عفونت های پوستی قارچی در گربه ها

قارچ ها میتوانند باعث عفونت هم در خارجی ترین لایه ی پوست و هم در عمیق ترین لایه ی پوست شوند.
این عفونت واگیردار بوده و میتواند به دیگر حیوانات و انسانها منتقل شود و با ظاهر شدن اولین نشانه ها خیلی زود باید درمان شود.عفونت به شکل جوش های ریز قرمز روی پوست ظاهر میشود و حتی ممکن است ریزش مو هم اتفاق افتد.گاهی اوقات ممکن است جوش های چرکی کوچکی روی پوست ظاهر شود و پوست ورقه ورقه شود.عفونت میتواند به تمام بدن منتقل شود.
درمان معمولا ترکیبی از درمان های خوراکی و موضعی ضد قارچ میباشد.شایع ترین داروهای موضعی شامل پمادها,لوسیون ها,پودر ها یا اسپری ها و شامپوهای ضد قارچ میباشند

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X