خوردن شکلات برای سگ ها و خطر مرگ

ماده شیمیایی‌ای که در شکلات موجود است، خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و برای انسان‌ها محرک، نشاط‌آور و ضدسرفه است؛ اما خوردن مقدار ناچیزی از شکلات در کمتر از نصف روز (دوازده ساعت) اثرات و عوارض بیماری و مسمومیت را در سگ‌ها ظاهر می‌کند. شکلات برای سگ

شاید تصورش کمی دشوار باشد که شکلات خوراکی محبوب میلیون‌ها تن در سراسر جهان برای سگ‌ها تا جایی خطرناک باشد که مرگ آنها را رقم بزند، به‌خصوص اگر سگ کوچک و حجم شکلاتی که می‌خورد زیاد باشد، امکان مسموم شدنش بسیار بالا خواهد بود. شکلات برای سگ شکلات برای سگ شکلات برای سگ شکلات برای سگ شکلات برای سگ

شکلات حاوی ماده شیمیایی موسوم به تئوبرومین است؛ تئوبرومین که یک نوع آلکالوئید است در کاکائو و چای یافت می‌شود و ساختاری شبیه کافئين دارد. این ماده شیمیایی موجود در شکلات خاصیت آنتی‌اکسیدانی داشته و برای انسان‌ها محرک، نشاط‌آور و ضدسرفه است؛ اما همین ماده باعث مسمومیت کشنده سگ‌ها می‌شود و خوردن مقدار ناچیزی از شکلات در کمتر از نصف روز (دوازده ساعت) اثرات و عوارض بیماری و مسمومیت را در سگ‌ها ظاهر می‌کند.

بالا رفتن درجه حرارت بدن سگ، اسهال، افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب، استفراغ، تشنج‌های عصبی از جمله این عوارض هستند.

چه زمانی شکلات برای سگ کشنده خواهد بود؟

تئوبرومین موجود در شکلات بر اساس نوع و کیفیت شکلات متفاوت است. شکلات شیر ۰.۰۲‌درصد تئوبرومین دارد اما این نسبت در شکلات تلخ ۱.۴‌درصد است. اگر وزن سگ ۲۰ کیلوگرم باشد، خوردن ۲.۷ کیلوگرم شکلات شیر و ۴۵۰ گرم شکلات تلخ او را مسموم خواهد کرد.

اگر سگی مبتلا به مسمومیت با تئوبرومين باشد، باید او را به سرعت به دامپزشکی برد، در غیر این صورت می‌توان به سگ، مایع پیروکسید هیدروژن خوراند تا منجر به خالی شدن معده او شود.

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X