چگونه با سگ سلطه جو برخورد کنیم

چگونه می توان سگ سلطه جو را از حس تملک نسب به لوازم منزل باز داشت؟ چرا سگها این کار را انجام می دهند؟

زمانی که سگ بر روی مبل ، صندلی ، میز و یا پله ( هر کجا ) می نشیند و هنگامی که شما به نزدیکش می روید غرش می کند و یا از ترک جایگاه اجتناب می ورزد ، سگ به شما می گوید که آنجا متعلق به اوست. اگر این عادت به سرعت ترک نشود می تواند در آینده منجر به گاز گرفتن سگ شود. سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو

در ابتدا به این می پردازیم که معنای این عمل از دیدگاه سگ چیست؟ زمانی که سگ این حرکت را انجام می دهید به شما نشان می دهد که این فضا متعلق به اوست. در گله گرگها معمولاً گرگ رهبر بلندترین نقطه را جهت زیر نظر داشتن گله خود انتخاب می نماید. سگ با انتخاب یک مکان بلند به شما می فهماند که او رئیس است و شما باید به حریم او احترام بگذارید.

زمانی که سگ در نقطه بلندی در منزل می نشیند و از ترک آنجا احتناب می نمائید و غرش می کند می خواهد به شما جایگاه خود را به عنوان رهبر در منزل نشان دهد و در ذهن او همیشه رهبر گروه است که قوانین را می سازد. به خاطر داشته باشید که سگ متعلق به شماست و هیچ چیز متعلق به سگ نیست ، همه چیز متعلق به صاحب سگ است از وسایل منزل گرفته تا ظرف غذا و اسباب بازی سگ.

شما تصمیم گیرنده اید و این شما هستید که دستور می دهید چه زمانی و کجا می نشیند. وقتی سگ آزادانه به هر کجا اعم از مبل ، صندلی ، میز می پرد شما به او کمک می کنید که طبق غریزه اش خود را رئیس گروه بپندارد و هر چه نسبت به غرش ، گاز گرفتن و عدم تمایل او به پایین آمدن بی توجه باشید این حس و غریزه را در او قدرتمندتر می نمائید که بخواهد جایگاهش را حفظ کند. در ذهن سگ این لوازم متعلق به اوست و این شما هستید که باید مکانی پایین تر از سطح وی برای خود اختیار کنید. سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو

به او بفهمانید دسترسی به مبل ، راحتی و یا حتی جایی نرم بدون ترک این رفتار بد و بدن اجازه شما به عنوان رئیس غیر ممکن است. تمام افراد خانواده باید این دستورات را اجرا نمایند تا جایگاه انسان در گروه حفظ شود. معمولاً مکان دیگری همانند جعبه و یا جای خواب مخصوص به سگتان اختصاص دهید و زمانی که سگ وارد اطاق شد با فرمان (( برو بخواب )) وی را به سمت جایگاه خودش راهنمایی کنید.

برای توله ها درک جایگاه شان کمی مشکل است. اگر شما از چند سگ در یک مکان نگهداری می کنید این وظیفه شماست که دستور دهید کدام سگ می تواند بر روی مبل بخوابد و کدام نه.حتی انسانها هم با کودکانشان یکسان برخورد نمی کنند.

شما الزاماً مجبور نستید در طول زندگی این اجازه را از سگ بگیرید که بر روی مبل راحتی بنشیند منتهی این عمل را باید زمانی انجام دهد که شما به وی اجازه می دهید. اگر سگ شما همچنان رفتار سلطه جویانه از خود بروز می دهد باید آنقدر با او محکم رفتار نمائید تا موقعیت خود را در گروه درک کند.

زمانی که او فهمید مبل از آن شماست ، آن زمان می توانید از وی دعوت کنید تا در کنار شما بنشیند آنهم تا زمانی که شما به او اجازه دهید. اگر انسانها می خواهند با حیوانات زندگی کنند باید همانند حیوانات ارتباط برقرار نمایند.
بیشتر سگها به رئیس بودن تمایل ندارند ، تعداد اندکی وجود دارند که به موقعیت رئیس بودن تمایل نشان می دهند ، توله ها در جایگاه فرمانبردار به دنیا می آیند نه فرمانده! اما زمانی که صاحب سگ رفتار ضعیفی از خود نشان دهد غریزه توله او را وا می دارد تا برای نجات گروه رهبری را بر عهده گیرد. برای بقای گروه نیاز به یک فرمانده است.

جابجایی سگ: سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو سگ سلطه جو

حالا زمان آن فرا رسیده تا شما مبل و جایگاه خود را از سگ پس بگیرید ، اگر مقاومت کرد می توانید از ابزار مخصوص استفاده نمائید.
در همان مکان که سگتان قبلاً نشسته بنشینید و دست و پای خود را آزادانه رها کنید بطوری که بزرگتر بنظر آیید و جای بیشتری را اشغال کنید و به سگ دستور دهید تا در جایی که شما می خواهید بنشیند.
به او بگوئید ” برو “. هرگز در این زمان او را فرا نخوانید چراکه این عمل در ذهن او نشانه ضعف شماست.
اگر پافشاری کرد دستان خود را به حالت از گرفتن دور گردن او بی پاندازید ، هولش دهید و بگوئید ” نه “. سگ قطعاً به این عمل واکنش نشان خواهد داد. سپس جای وی را نشان دهید و با صدای محکم و قدرتمند ” برو آنجا ” این عمل را بدون ترس انجام دهید.
استرس ، ناراحتی و اضطراب براحتی برای سگ قابل درک است و این شما را در دید او ضعیف می نماید و به سگ این احساس را می دهد که باید رئیس شما باشد. افکار بزرگ و قدرتمند اما آرام مصمم و با تمرکز ، بهترین نتایج را شامل می شود.

اگر در مواقعی که شما بر روی مبل نشسته اید سگ بر روی آنجا پرید با کشیدن قلاده و گفتن ” پایین ” به او منظور را بفهمانید و او را بسمت جای خواب خود راهنمایی کنید.
بسته به میزان خشونت سگ ، اگر شما از او بترسید ممکن است شما را گاز گیرد در اینصورت می توانید در طی روزهایی که به او آموزش می دهید در منزل یک زنجیر به قلاده او بیاندازید تا در هنگام نیاز با کشیدن زنجر و گفتن کلمه ” پایین ” او را راهنمایی کنید و با نشستن بر روی صندلی از پریدن مجددش جلوگیری نمائید. اگر دوباره سعی در تکرار این عمل داشت با صدای بلند او را تحدید کنید.
هرگز در چشم او خیره نشوید بلکه به بالای سر او نگاه کنید تا او چشم برگرداند ، اگر این شما باشید که ابتدا روی برگردان شوید بدین معناست که او در رقابت پیروز شده است.
می توانید هنگامی که سگ در مکان مورد نظر شما خوابید به او جایزه دهید و یا این جایزه را روزی یکبار در محل خوابش بگذارید. اگر علاقه مندید سگتان در کنار شما بر روی مبل بنشیند می توانید با اشاره به مبل و گفتن ” بپر ” او را تشویق نمائید. مشکلی نیست اگر این عمل با اجازه شما انجام شود.

بخاطر داشته باشید شما هیچ احساسی را نمی توانید از سگها پنهان کنید و به نوعی آنها ذهن شما را می خوانند این زبان غریزی حیوانات است.
در ذهنتان خود را در موقعیت بزرگ ، قدرتمند ، مغرور و با اعتماد به نفس تصور کنید. شانه ها به عقب و قدمهای محکم بردارید. هیچ چیز در زندگی ، سگ را خوشنود تر از این نمی کند که یک رئیس قدرتمند داشته باشد تا به وی احساس امنیت دهد.
اگر این گونه رفتار نمائید بزودی تغییرات بزرگی در رفتار سگ خود مشاهده خواهید نمود.

 

برچسب گذاری توسط , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X