در مورد میکروچیپ‌ گذاری در پرندگان بیشتر بدانیم

قرار دادن میکروچیپ (ریز تراشه)، روشی مؤثر برای شناسایی هویت پرنده زینتی در صورت گم شدن یا دزدیده شدن است.

 

رار دادن میکروچیپ (ریز تراشه)، روشی مؤثر برای شناسایی هویت پرنده زینتی در صورت گم شدن یا دزدیده شدن است. میکروچیپ برای اولین بار در سال 1989 در استرالیا معرفی شد. از آن زمان تاکنون استفاده از میکروچیپ در حیوانات خانگی از جمله سگ و گربه به‌طور گسترده رواج پیدا کرده است.

استفاده از میکروچیپ در صنعت پرندگان به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر از سایر حیوانات خانگی است که از دلایل عمده این امر می‌توان به هزینه و اندازه آن اشاره کرد. بسیاری از دامپزشکان پرندگان ترجیح می‌دهند که برای کاهش استرس و جراحات، از میکروچیپ‌های استاندارد مناسب برای پرندگان و همچنین تحت بیهوشی عمومی استفاده کنند. با این وجود، با ظهور میکروچیپ‌های جدید، جراحات حاصله کاهش یافته و نیازی به بیهوشی نیست و در نتیجه هزینه نیز کمتر می‌شود.

میکروچیپ چیست؟            میکروچیپ‌ گذاری در پرندگان

میکروچیپ وسیله‌ای استریل است که حاوی یک کد شناسایی الکترونیک اختصاصی می‌باشد و جهت جلوگیری از بروز واکنش‌های ایمنی در بدن، توسط لایه‌ای شیشه‌ای پوشیده شده است که پس از قرار دادن آن در بدن پرنده به همراه اطلاعاتی از صاحب آن، در بانک اطلاعات ذخیره می‌شود. این کد توسط اسکنر مخصوصی که امروزه در بیشتر درمانگاه‌های دامپزشکی وجود دارد، خوانده می‌شود. در حال حاضر، میکروچیپ مخصوص حیوانات در سه اندازه مختلف وجود دارد که شامل 1- تراشه (چیپ) استاندارد (بزرگترین تراشه و دارای بهترین طیف خوانش است) 2- تراشه MIDI که حدود یک چهارم تراشه استاندارد است و 3- تراشه نانو که کوچکتر از MIDI است.

میکروچیپ‌ گذاری در پرندگان میکروچیپ‌ گذاری در پرندگان میکروچیپ‌ گذاری در پرندگان میکروچیپ‌ گذاری در پرندگان

چرا در پرندگان از میکروچیپ استفاده می شود؟

میکروچیپ وسیله‌ای مناسب‌تر از حلقه دور پا است، به این علت که قابل تغییر نیست و نمی‌توان آن را به راحتی حذف کرد.

محل جای‌گذاری میکروچیپ در پرندگان کجاست؟

میکروچیپ را می‌توان در سمت راست یا چپ عضله سینه، قاعده گردن یا ران پرنده قرار داد. در کشورهای مختلف، محل توصیه شده برای قرار دادن میکروچیپ متفاوت است. به عنوان مثال در کشورهای استرالیا و انگلستان میکروچیپ را در سمت چپ عضله سینه قدار می‌دهند. قبل از قرار دادن میکروچیپ باید مطمئن شد که پرنده قبلا میکروچیپ‌گذاری نشده باشد، بدین منظور از کل بدن اسکن و یا رادیوگراف تهیه می شود.

 

آیا پرنده احساس ناراحتی خواهد کرد؟

میکروچیپ به وسیله یک سوزن استریل داخل عضله قرار داده می‌شود. میکروچیپ‌گذاری فرآیندی بسیار سریع است و ناراحتی حاصل از آن قابل قیاس با ناراحتی ناشی از سایر انواع تزریقات است. برای پرندگان کوچک از جمله عروس هلندی و کانور، این فرآیند باید تحت بیهوشی کوتاه مدت انجام گیرد تا از ایجاد درد جلوگیری شود و استرس وارد شده به پرنده را به حداقل برساند.

عمل میکروچیپ‌گذاری چه مدت طول می‌کشد؟

این عمل کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد. چنانچه از بیهوشی عمومی استفاده شود، پرنده باید مدت زمان کوتاهی را جهت ریکاوری در بیمارستان و تحت نظر دامپزشک باشد.

بیهوشی عمومی زمانی استفاده می‌شود که از میکروچیپ‌های استاندارد بزرگتر استفاده شود، یا اینکه عمل میکروچیپ‌گذاری در پرندگان خیلی کوچک یا دارای استرس زیاد انجام شود.

آیا می‌شود برای همه پرندگان میکروچیپ گذاشت؟

در تمامی پرندگان می‌توان از میکروچیپ استفاده کرد، با این وجود پرندگانی با وزنی کمتر از 100  گرم ممکن است نیازمند بیهوشی عمومی باشند.

تهیه و تنظیم: دکتر مینا عباسی

منبع: خبرنامه انجمن جراحی دامپزشکی ایران (ماهنامه هدهد)
برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X