کدامیک مسئول است ؟ – نوشته ای درباره تربیت سگها

چه کسی مسئول است ؟ شما یا سگتان؟

آیا وقتی که به خانه برمی گردید ؛ سگتان از سرو کله شما بالا می رود و می پرد ؟ آیا او شما را در مسیری که با هم به قدم زدن می پردازید هدایت می کند ؟ آیا برای اینکه به او غذا بدهید به شما غرش می کند ؟ آیا او در رختخواب ، شما را صدا می زند تا از خواب ناز بیدار شوید و او را برای گردش صبحگاهی بیرون ببرید ؟

اگر به تمامی سوالات بالا جواب مثبت داده اید پس بگذارید سئوالی هم من بپرسم : شما فکر می کنید کدامیک از شما دو نفر مسئول و عهده دار دیگری است ؟

زمانی بود که می پنداشتیم که سگها – شاید هم تمامی حیوانات – فقط برای اجرای اوامر ما به وجود آمده اند . اشتباه می کردیم چرا که در حال حاضر چرخ زمانه به شکل دیگری چرخیده است .

ادعای توانایی و نفوذ بر سگهایمان احساس ناخوشایندی را در ما به وجود می آورد و اگر اجازه بدهیم که این احساس ناخوشایند ما را راهنمایی کند ؛ در واقع دری را به سوی مشکلات بیشمار باز کرده ایم مشکلاتی نظیر برآورده نشدن انتظارات و نیازها ؛ رنجش و حتی شاید سگی پرخاشگر و متخاصم.

سگها مانند سایر حیوانات اجتماعی ؛ به ساختاری در زندگی خود نیاز دارند . دموکراسی برای آنها همه چیز نیست . چیزی که آنها نیاز دارند ؛ قوانین و دستوراتی است که باعث می شود آنها احساس کنند در مسیری هدایت می شوند و ثبات دارند . این همان چیزی است که من آن را آلفای گروه می نامم.

منظور من از این عبارت این نیست که کسی باید سگ را سرجایش بنشاند یا اینکه به او به شکلهای مختلف ستم کند . وقتی راجع به آلفای گروه صحبت می کنم منظور من به سادگی ؛ شکلی از توانایی و نفوذ است که سگ آن را می فهمد و برای وی قواعد اساسی را که نیاز دارد صادر می کند تا او به راحتی زندگی خود را طی کند .

در دنیای سگها شما می توانید یا آلفا باشید یا پیرو ( فرمانده یا فرمانبر ) . شکل سومی وجود ندارد . اگر شما ادعا کنید که آلفا هستید سگ شما این را توهین سهمگینی نسبت به خود نمی داند . در حقیقت او به اینکه شما مسئول و عهده دار باشید کاملا کمک خواهد کرد .

و نهایتا او سعی می کند تا مسیرش را در دنیای پیرامون خود پیدا کند در اتوبان ها ؛ آپارتمان ها ؛ آسانسورها و اتومبیل ها که این مانند طبیعت و دنیای وحش پر از سختی برای بقاء نیست .

این دنیای شماست . به بیان دیگر این دنیا را شما بهتر می شناسید و او حس خواهد کرد اگر در پناه دانش آلفا ( فرمانده ) خود باشد ؛ جایی که آلفایش مسئولیت پاسخگویی او را نیز به عهده دارد ؛ امنیت بیشتری خواهد داشت .

حال چگونه شما باید به این دیدگاه برسید ؟

مسئولیت را بپذیرید. !!!

اول از هر چیز با انرژی شروع می شود . انرژی راهی است که حیوانات از طریق آن با هم ارتباط برقرار می کنند چرا که آنها نمی توانند از کلمات استفاده کنند .

انرژی ؛ سگ سانان را به پیش می برد به عنوان مثال به سگ شما اجازه می دهد تصمیم بگیرد چه زمانی باید برخورد پنهانی داشته باشد یا چه زمانی باید بجنگد یا فرار کند یا تسلیم شود .

پس واضح است که نوع انرژی که شما با آن ارتباط برقرار می کنید و درستی آن از اهمیت بالایی برخوردار است . بنابراین شما هرگز نباید پرخاشگر ؛ تحریک کننده و یا عصبانی باشید بلکه باید کاملا بتوانید خود را کنترل کنید .

به سادگی هدف این است که انرژی آرام کننده با اعتماد به نفس کامل

جاری شود که هر گاه این انرژی جریان یابد به سگ شما سیگنالهای واضحی ارسال می کند که این شما هستید که آلفا و فرمانده اید .

به یادداشتن این مسئله بسیار مفید است که سگها مانند انسان نیستند که در گذشته زندگی کنند و یا فکر به آینده آنها را آزار دهد . آنها فقط در همین لحظه ی جاری زندگی می کنند و مستقیما به محیط فعلی خود پاسخ می دهند .

اگر شما مضطرب ؛ عصبی و پر از تنش به نظر بیایید سگ شما دقیقا” همین ها را گرفته و از مثالهای شما پیروی می کند .

البته مهارت در این آرامش همراه با اعتماد به نفس ( خونسردی همراه با اعتماد به نفس کامل ) نیاز به آموزشهایی دارد و چندان ساده نیست . البته این تمرین و آموزش برای سگها نیست برای شماست و این شما هستید که باید به آن برسید . !!!

من اغلب به دیگران پیشنهاد می کنم که تکنیک های آمادگی هنرپیشه ها و بازیگران را برای فرو رفتن در رل و نقش خود ؛ استفاده کنند .

خودتان را در قالب شخصی ( یا کاراکتری یا شخصیت فیلمی ) تصور کنید که قرار است ****ی را مجسم کند و به تصویر بکشد .

سپس فکر کنید بودن به جای آن شخص چه حسی دارد ؛ خود را به همان سطح از خونسردی و قدرت و توانایی آرام کننده و آرامش بخش برسانید .

کتابی در خصوص تکنیهای روش اکتینگ ( روش معروفی است که بازیگران اکتورز استودیو برای بازیگری به کار می بردند بازیگران توانایی مانند پل نیومن ؛ مارلون براندو و … ) مطالعه کنید یا جملات تاکیدی مثبتی درباره آلفا و فرماندهی بنویسید و آنها را بیان کنید خطاب به نزدیکترین جسم به خود ، مثلا خطاب به بند افسار .!!!

دیگر چه چیز ؟ دعا ؛ یوگا ؛ مدیتیشن ؛ تای چی ؛ و هنرهای رزمی نیز به شما کمک می کند که به این تعادل در لحظه ( لحظه جاری ) دست یابید . و این همان چیزی است که سگ شما درک می کند و به آن پاسخ می دهد .

اگر هنوز مطمئن نیستید که منظور من از انرژی آرام کننده همراه با اعتماد بنفس را فهمیده اید ؛ نگاهی به اجراهای اپرا ویک نفری داشته باشید . او هیچگاه خونسردی خود را از دست نمی دهد ولی همیشه با قاطعیت روی زمین خود ایستاده است . و به سادگی این همان انرژی آرام کننده همراه با اعتماد به نفس در انسان است .

این سخت تر از درک انرژی آرام فرمانبری و اطاعت که در سگها دیده می شود نیست . گوشهایش به عقب برمیگردد . حالت و وضعیت آرامی به خود می گیرد و رغبت و غریزه حیوانی خود را درباره پیروی از آلفا و فرمانده اش نشان می دهد ..

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X