چه موادی بیشترین اثر در تامین انرژی سگها را دارند؟

چه موادی بیشترین اثر در تامین انرژی سگها را دارند؟

هر حیوان برای فعالیت بدنی به انرژی نیاز دارد، برای ساختن، ترمیم، برای راه رفتن، دویدن و برای به تعادل رساندن دمای بدن. مقدار دقیق انرژی مورد نیاز فقط بستگی به جثه و میزان است.
کالری واحد سنجش انرژی می باشد. یک کالری عبارتست از مقدار گرمایی که برای رساندن دمای یک گرم آب از 14 درجه به 15 درجه نیاز است.
چربی ها :
چربی بیشترین انرژی را فراهم می کند(به ازای هر گرم 36 کیلوژول آزاد می شود) و همچنین تنها منبع انرژی برای ذخیره طولانی مدت و استفاده برای بعد می باشد. چربی ها به اسیدهای چرب آزاد تجزیه می شوند که می توانند توسط جریان خون به سلولهای نیازمند برسند. اگر تعداد اسید های چرب آزاد بیشتر از مقدار مورد نیاز باشد دوباره به چربی تبدیل می شوند و در لایه های چربی در سراسر بدن ذخیره می شوند.
برمبنای هر گرم، چربی ها مهمترین منبع انرژی برای سگ ها می باشند. اما 50% از غذای سگ از کربوهیدراتها تشکیل شده که آنها نیزاز بزرگترین منابع انرژی سگها هستند.
کربوهیدراتها :
کربوهیدراتها انرژی کمتری تولید می کنند(به ازای هر گرم 15 کیلوژول آزاد می شود) و در مقادیر کمتری در ماهیچه های سگ شما ذخیره می شوند.
کربوهیدراتها می توانند برای تولید انرژی سریع و کوتاه مدت استفاده شوند. کربوهیدرات های موجود در غذای سگ به گلوکز تجزیه شده که از راه جریان خون به سلول های نیازمند انرژی می رسند.
چربی و کربوهیدرات ها هر دو سوخت “تمیز” نام دارند.

پروتئین :

پروتئین ها باید برای ساختن و ترمیم بافت استفاده شوند و منبع اصلی تامین انرژی سگها نیستند. پروتئین یک سوخت تمیز نیست و باید از طریق کبد به سمت ادرار دفع شود. این مایع اوره نام دارد.
انرژی که از چربی ، پروتئین و کربوهیدرات برای گرما آزاد می شود فقط وقتی برای سگ شما قابل استفاده است که این مواد تشکیل دهنده سوخت و ساز شوند (هضم و جذب توسط بدن). بخشی از انرژی که نمی تواند سوخت و ساز شود توسط مدفوع دفع خواهد شد.

چقدر غذای سگ به سگمان بدهیم؟

برای پاسخ به این سوال باید اول بدانید که سگ شما به چه مقدار انرژی نیاز دارد. و برای فهمیدن آن به این نیاز دارید که بدانید، در میان بقیه چیز ها، وزن ایده آل حیوان خانگی شما
1- سگ خود را وزن کنید ( وزن کنونی) و جثه اش را در نظر بگیری
2- وزنش را با وزن ایده آل مقایسه کنید (که بستگی به نژاد و جنسیت دارد)
3- انرژی مورد نیاز را محاسبه کنید.
4- با مرحله زندگی، مقدار فعالیت و مشکلات چاقی باید سازگار کنید.
5- مقدار انرژی که غذای سگ شما دارد را محاسبه کنید
6- با هله هوله، تشویقی و مقدار غذایی که از دست شما سر سفره می گیرد مطابقت دهید.

تفاوت های نژادهای مختلف

انرژی مورد نیاز برای سگهایی مانند هاسکی سیبری و آکیتا با بقیه نژاد های سگ مثل گری هاند تفاوت دارد. این تفاوت در میزان سوخت و ساز و نوع ذخیره سازی هست. یک نژاد تولید انرژی و تبدیل آن به انرژی ماهیچه ای بیشتری نسبت به نژآد دیگر دارد.
تنها یک علم در مورد غذا دادن به سگ هست و آن ” با چشم خود غذا دهید”

.

برچسب گذاری توسط , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X