تامین آب کافی برای حیوان خانگی


حیوانات خانگی باید به صورت دائم به آب تمیز و تازه دسترسی داشته باشند،نوشیدن آب به جلوگیری از ابتلا به بیماریهایی همچون عفونت مثانه و مشکلات کلیوی کمک می کند.مشکل دیگری که ممکن است گربه در اثر ننوشیدن آب کافی به آن دچار شود “از دست دادن آب بدن ((Dehydration” مخصوصا در فصل تابستان هست. همه می دانیم که راه رفتن زیر آفتاب تابستان چقدر طاقت فرساست.


خیلی از ماها تجربه گرمازدگی و حالت تهوع و گیجی ناشی از راه رفتن زیاد را داریم، همین مشکل ممکن است برای گربه شما رخ دهد اگر آب کافی به وی نرسد. چرا ؟ چون نوشیدن آب کافی لازمه به تعادل رسیدن دمای بدن می باشد.گربه سانان از طریق بالشتک دست و پای خود عرق می کنند و با نفس نفس زدن اقدام به خنک کردن خود می کنند. آنها با سرعت 400 بار در دقیقه تنفس می کنند، زبان آنها برای افزایش سطح جهت تبخیر آب ورم می کند. در عوض این حرکت باعث خنک شدن بدنشان می شود، اما اگر آبی جهت تبخیر شدن نباشد چه می شود ؟ حیوان شما تلاش به یافتن مکانی خنک می کند. در آخر از دست دادن آب بدن می تواند به شدت خطرناک باشد و حتی منجر به مرگ شود.
چگونه بفهمیم که گربه ما آب بدن خود را از دست داده :

• ظرف مدفوع را چک کنید و اگر حداقل 3-2 بار در روز ادرار نکرده بود بدان معناست که گربه شما به اندازه کافی آب نمی نوشد. البته اگر گربه شما همیشه در داخل خانه نیست زیاد جای نگرانی نیست.

• پوست گردن گربه خود را با دقت بکشید در صورتی که به صورت ارتجاعی به جای قبلی بازنگشت معلوم میشود که حیوان آب کافی مصرف نمی کند.

• آیا لثه های گربه شما سالم به نظر می رسد ؟ آیا بزاق به صورت آزاد جریان دارد یا به صورت مایعی سفت درآمده ؟
اگر نگران این هستید که حیوان شما آب کافی نمی نوشد دادن غذای کنسروی می تواند وی را تشویق به نوشیدن آب کند. گربه ها معمولا ترجیح می دهند شبها آب بنوشند، به دلیل حساسیتی که به خیس شدن سبیل هایشان دارند بهتر است تا از
ظرف هایی که سطح عریضی دارند استفاده کنید.

اگر دچار هرگونه شک و شبهه در تشخیص مشکل حیوان شدید بهترین کار این است که به دامپزشک خود مراجعه کنید.

.

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

X